PANELE FOTOWOLTAICZNE

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne to urządzenia zbudowane z krzemu, które służą do zamiany światła słonecznego w energię elektryczną. Składają się z płytki półprzewodnika posiadającej złącze P - N. W takiej strukturze występuje pole elektryczne. W chwili, gdy na ogniwo pada światło słoneczne powstaje para nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, które zostają następnie rozdzielone przez pole elektryczne. Rozdzielone ładunki powodują, iż w ogniwie powstaje napięcie.
Po dołączeniu urządzenia pobierającego energię następuje przepływ prądu elektrycznego. Z pojedynczych ogniw buduje się jednostki o większej mocy i napięciu tzw. panele fotowoltaiczne, a te łączy się w celu otrzymania konkretnej instalacji mogącej zasilić wymagane urządzenia.

Sprawność ogniw fotowoltaicznych z krzemu monokrystalicznego kształtuje się obecnie na poziomie od 14% do 17%, a ogniw polikrystalicznych na poziomie od 13% do 16%. Na rynku występują również w niewielkiej ilości ogniwa monokrystaliczne o specjalnej konstrukcji o sprawności 20%. Niestety ze względu na małą skalę ich produkcji oraz duże koszty wytwarzania, są one znacznie droższe od klasycznych ogniw monokrystalicznych o sprawności 14-17%

Cechami modułów fotowoltaicznych są:

  • Maksymalna sprawność, także przy mniejszym nasłonecznieniu.
  • Maksymalna wydajność dzięki zastosowaniu pokryw o wysokiej przepuszczalności, wykonanych ze specjalnego hartowanego szkła, które także chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi
  • Moduł jest montowany pod kątem 30-60 po stronie południowej
  • Gwarancja wynosi 10 lub 25 lat i obejmuje eksploatację modułu bez pogorszenia parametrów

W swojej ofercie posiadamy trzy rodzaje zestawów fotowoltaicznych o różnych funkcjach:

  • Zestaw przeznaczony do wytwarzania prądu stałego do zasilania, w szczególności, urządzeń oddalonych od sieci
  • System przeznaczony do wytwarzania prądu przemiennego we współpracy z siecią energetyczną.
  • System przeznaczony do wytwarzania prądu przemiennego we współpracy z siecią energetyczną. Nie występuje tutaj akumulator, cała energia jest zużywana przez użytkownika lub odbierana przez sieć energetyczną.


Zestawy fotowoltaiczne on-grid (podłączone do sieci) firmy Selfa.